Geografia

Wiązka zadań

Krowy i mleko

Drukuj

Sugerowane przeznaczenie Praca na lekcji, Sprawdzian

Zadanie

Ważną gałęzią polskiego rolnictwa jest hodowla krów i produkcja mleka. W roczniku statystycznym można znaleźć taki wykres.

 

 Rysunek własny (uproszczenie oryginału), autor: Łukasz Mędrzycki

Źródło: Rocznik statystyczny rolnictwa 2012, GUS, Warszaw http://www.stat.gov.pl/gus/5840_4127_PLK_HTML.htm


Na podstawie analizy wykresu oceń prawdziwość poniższych stwierdzeń. 

Stwierdzenia Prawda czy fałsz?
1.W 2011 roku hodowano więcej krów niż w 2000 roku.  P /` ` F
2.W 2010 roku produkcja mleka była mniejsza, niż w roku poprzednim.  P /  F
3.Im więcej hodowanych krów, tym większa produkcja mleka.  P /` ` F


Odpowiedź, podstawa programowa i omówienie zadania

Poprawna odpowiedź

1. Fałsz., 2. Prawda., 3. Fałsz.

Wymaganie ogólne

1.2 Korzystanie z różnych źródeł informacji geograficznej. Uczeń potrafi korzystać z planów, map, fotografii, rysunków, wykresów i danych statystycznych i tekstów źródłowych oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych w celu gromadzenia, przetwarzania i prezentowania informacji geograficznych.

Wymaganie szczegółowe

6.1. Wybrane zagadnienia geografii gospodarczej Polski. Uczeń wyróżnia główne cechy struktury użytkowania ziemi, wielkości i własności gospodarstw rolnych, zasiewów i hodowli w Polsce na podstawie analizy map, wykresów, danych liczbowych.

Komentarz

Zadanie sprawdza u ucznia umiejętność odczytywania i interpretacji informacji przedstawionej na wykresie. Prawdziwość wszystkich trzech stwierdzeń można ocenić, odwołując się jedynie do informacji zawartych na wykresach.

Aby właściwie zinterpretować dane na wykresie, niezbędne jest odpowiednie przyporządkowanie oznaczeń legendy, która znajduje się tuż pod tytułem.  Na wykresie słupkowym została przedstawiona liczebność pogłowia bydła, a na wykresie liniowym ilość produkowanego mleka.

W pierwszym stwierdzeniu pojawia się informacja o tym, że w 2011 roku hodowano więcej krów niż w roku 2000. Uczeń powinien przeanalizować zmienność pogłowia bydła, porównując słupki przedstawiające dane dla roku 2000 i 2011. Wysokość słupka dla roku wcześniejszego jest wyraźnie większa, zachodzi więc relacja odwrotna niż ta przedstawiona w stwierdzeniu. Należy je zatem ocenić jako fałszywe. Tak wskazało 84,9% spośród 165 badanych uczniów 3 klasy gimnazjum.

Drugie stwierdzenie dotyczy wielkości produkcji mleka w roku 2009 i 2010. Na wykresie liniowym można zauważyć wyraźne zmniejszenie produkcji mleka w 2010 roku zarówno w stosunku do roku ubiegłego, jak i kolejnego. Jest to zatem zdanie prawdziwe. Tak wybrało 87,3% badanych uczniów.

ostatniej części zadania uczeń ma za zadanie nie tylko odczytać dane, ale też określić ogólną tendencję i ewentualną współzależność dwóch analizowanych zjawisk. Liczebność bydła wykazuje lekką tendencję spadkową. Gdyby zatem istniała wprost proporcjonalna zależność między obu zjawiskami, należałoby się spodziewać, że również produkcja mleka będzie maleć. Tymczasem, poza wyjątkowym rokiem 2010, produkcja mleka wyraźnie wzrastała. Nie można więc na podstawie zaprezentowanej serii danych potwierdzić istnienia takiej relacji – zdanie jest fałszywe. Takiego wyboru dokonało 71,5% badanych uczniów.

Całe zadanie okazało się dla uczniów dość łatwe. Poprawnie rozwiązało je 62,4% spośród badanych uczniów. Zadanie, chociaż tradycyjne w formie, dobrze sprawdza umiejętność związaną z odczytywaniem i  interpretacją wykresów.

Słowa kluczowe

krowy | mleko | Polska

Utwór jest chroniony prawem autorskim. Zasady i warunki korzystania z niego określa Regulamin Serwisu Bazy Dobrych Praktyk.

"Masz uwagi do treści? Uważasz, że zawiera błąd? Napisz na bnd@ibe.edu.pl

* Chcesz otrzymywać informacje o nowych zadaniach?

Zaprenumeruj newsletter na pierwszej stronie "Entuzjaści Edukacji"

* Słowa kluczowe

Afryka   akumulacja   Alpy   Antarktyda   Antarktyka   Arktyka   atlas   Australia   Austria   autostrada   Azja   Bałtyk   biblioteka   biografia   Bornholm   Chile   Chiny   chmura pyłu   cień   Cieśnina Gibraltarska   
.