Geografia

Wiązka zadań

Kolumna Zygmunta

Drukuj

Sugerowane przeznaczenie Praca na lekcji

Zadanie

Podczas przygotowywania prezentacji o Warszawie Piotr przeczytał, że obecna kolumna Zygmunta stojąca na Placu Zamkowym została wykonana ze skały magmowej wydobywanej w kamieniołomach w Strzegomiu, na Przedgórzu Sudeckim.

 

Wybierz właściwą nazwę skały oraz dobierz uzasadnienie jej występowania w tym regionie.

 

 (1) Kolumnę Zygmunta wykonano z

A. wapienia,

B. piaskowca,

C. granitu,

 

(2) który powstał na Przedgórzu Sudeckim w wyniku

A. osadzania materiału skalnego przez lądolód.

B. krystalizacji magmy w głębi ziemi.

C. osadzania szczątków organizmów żywych w płytkim zbiorniku.

Odpowiedź, podstawa programowa i omówienie zadania

Poprawna odpowiedź

1. C, 2. B.

Wymaganie ogólne

2.2 Identyfikowanie związków i zależności oraz wyjaśnianie zjawisk i procesów. Uczeń identyfikuje związki i zależności w środowisku przyrodniczym, gospodarce i życiu społecznym w różnych skalach przestrzennych (lokalnej, regionalnej, krajowej, globalnej)

Wymaganie szczegółowe

4.3. Położenie i środowisko przyrodnicze Polski. Uczeń rozpoznaje główne rodzaje skał występujących we własnym regionie i w Polsce.

Komentarz

W zadaniu wykorzystano informację dotyczącą obiektu turystycznego – kolumny Zygmunta w Warszawie. Jej opis stał się pretekstem do sprawdzenia znajomości skał i procesów geologicznych prowadzących do ich powstania, a także – do sprawdzenia umiejętności  korzystania z informacji źródłowej.

Zadanie sprawdza przede wszystkim znajomość klasyfikacji skał pod względem ich genezy. Uczeń powinien znać przykłady skał najczęściej spotykanych w Polsce, szczególnie tych, które mają duże znaczenie użytkowe; które często spotyka w swoim otoczeniu.

Ten warunek spełniają wszystkie trzy skały wymienione w pierwszej części zadania: wapienie, piaskowce i granity często są używane do celów budowlanych, jako posadzki i chodniki, a także do wykładania elewacji. Żeby rozwiązać tę część zadania, uczeń powinien potrafić wybrać spośród podanych skałę magmową. Z zadaniem tym poradziło sobie niemal 72% badanych uczniów.

W drugiej części zadania sprawdzamy, czy uczeń wie, jak powstały skały magmowe. Poprawnej odpowiedzi w tej części udzieliło ponad 66% badanych uczniów. Wydaje się, że nie jest to wynik zadowalający, skoro do wybrania odpowiedzi należało skojarzyć nazwę grupy skał magmowych z opisu skały z opisem procesu powstawania, czyli krzepnięcia magmy.

Całe zadanie poprawnie rozwiązało nieco ponad 50% uczniów. Wybrali oni zarówno właściwą skałę, jak i opis powstania. Możliwe, że część rozwiązujących próbowała przypomnieć sobie, jakie skały wydobywa się na Przedgórzu Sudeckim, w kamieniołomie strzegomskim, ale od przypomnienia sobie rejonów wydobycia skał przydatniejszą umiejętnością okazało się wnioskowanie na podstawie opisu i dobranie przykładów skał.

Słowa kluczowe

skały | Warszawa

Utwór jest chroniony prawem autorskim. Zasady i warunki korzystania z niego określa Regulamin Serwisu Bazy Dobrych Praktyk.

"Masz uwagi do treści? Uważasz, że zawiera błąd? Napisz na bnd@ibe.edu.pl

* Chcesz otrzymywać informacje o nowych zadaniach?

Zaprenumeruj newsletter na pierwszej stronie "Entuzjaści Edukacji"

* Słowa kluczowe

Afryka   akumulacja   Alpy   Antarktyda   Antarktyka   Arktyka   atlas   Australia   Austria   autostrada   Azja   Bałtyk   biblioteka   biografia   Bornholm   Chile   Chiny   chmura pyłu   cień   Cieśnina Gibraltarska   
.