Dobra praktyka
Renesans w Krakowie
Odpowiednia liczba wydrukowanych kart pracy, duże arkusze papieru, materiały plastyczne
Utrwalenie wiadomości dotyczącej charakterystycznych cech architektury renesansowej a także kształcenie umiejętności analizy źródeł ikonograficznych oraz pracy w grupie. W czasie pracy terenowej uczniowie kształtują również umiejętności społeczne.
Praktyka składa się z trzech komponentów
1. Pierwsza lekcja w klasie: nauczyciel przeprowadza Zajęcia, ilustrowane materiałem ikonograficznym, na temat idei renesansu ze szczególnym uwzględnieniem architektury tej epoki;
2. Zajęcia terenowe na terenie Starego Miasta w Krakowie. Zespoły kilkuosobowe wędrują po mieście wykonując poszczególne zadania. Każda grupa jest wyposażona w plan (załącznik), karty ćwiczeniowe (załącznik) oraz materiały plastyczne potrzebne do gry. Jeśli nauczyciel zdecyduje się na wykorzystanie praktyki na lekcji WOS uczniowie biorą również wydruki ankiety (załącznik).
3. Druga lekcja w klasie: grupy biorące udział w spacerze wykonują plansze (każdy zespół jedną) na temat: renesansu w Krakowie, korzystając z wykonanych przez siebie w czasie zajęć szkiców; zadaniem każdej grupy jest również przesłanie do nauczyciela zdjęć zrobionych w czasie gry terenowej (doba od zakończenia gry); ze zdjęć można też zrobić wystawę w klasie/szkole.
Dodatkowo, jeśli taki jest wybór nauczyciela uczniowie przynoszą opracowaną ankietę w formie wykresu i prezentują wyniki pracy na lekcji WOS.
Główną trudnością, z jaką musi się zmierzyć nauczyciel, który chce skorzystać z praktyki, jest sposób zapewnienia bezpieczeństwa uczniom biorącym udział w grze. Praktyka zakłada samodzielne poruszanie się po mieście. Konieczne jest zatem wcześniejsze uświadomienie uczniom możliwych zagrożeń, jakie mogą napotkać, a także pozostawanie w kontakcie telefonicznym z nauczycielem monitorującym zdalnie ich pracę.
Do największych zalet zastosowanej praktyki można zaliczyć różnorodność wykorzystywanych metod i ćwiczonych umiejętności (praca i komunikacja w grupie, wykonywanie określonych zadań, korzystanie ze źródeł, poruszanie się z mapą, komunikowanie się w obcym języku).
Można też dowolnie wymieniać treści dotyczące Krakowa, na każdy inny ośrodek, co wymaga oczywiście odpowiedniego opracowania materiałów
Utwór jest chroniony prawem autorskim. Zasady i warunki korzystania z niego określa Regulamin Serwisu Bazy Dobrych Praktyk.
"Masz uwagi do treści? Uważasz, że zawiera błąd? Napisz na bnd@ibe.edu.pl