Dobra praktyka
Baza minerałów
- Komputer z zainstalowanym oprogramowaniem Java, przeglądarką internetową Mozilla Firefox lub Google Chrome;
- projektor multimedialny;
- dostęp do Internetu
Pomoc nauczycielowi w zrealizowaniu treści nauczania przewidzianych przez podstawę programową.
Instrukcja wykorzystania zasobów Bazy Minerałów z przykładowym zadaniem w załączniku.
Strona opracowana jest w języku angielskim. Można skorzystać z tłumaczenia na język polski, jakie oferuje strona http://webmineral.com/, skorzystać z opcji automatycznego tłumaczenia wbudowanego w przeglądarkę Google Chrome lub podać uczniom tłumaczenie angielskich słówek.
Korzystanie z komputera i internetowych źródeł informacji nie powinno dominować w procesie edukacyjnym, lecz powinno być wykorzystywane tylko w tych elementach lekcji, gdzie jest ono niezbędne. Opis struktury przestrzennej minerałów jest nie tylko trudny do wyobrażenia dla ucznia, ale także trudny do zrealizowania na lekcji dla nauczyciela. Baza Minerałów z pewnością ułatwi realizację podstawy programowej dla poziomu podstawowego IV etapu kształcenia, w tematach dotyczących struktury kwarcu. Na stronie można oglądać strukturę przestrzenną kryształu w różnych formach np. szkieletu, modelu kulkowego z widocznymi wiązaniami. Modele można powiększać i obracać w trzech wymiarach.
Bazę Minerałów można również wykorzystać przy realizacji treści kształcenia z chemii na IV etapie edukacyjnym dotyczących alotropowych odmian węgla – diamentu, grafitu czy fullerenów.
Utwór jest chroniony prawem autorskim. Zasady i warunki korzystania z niego określa Regulamin Serwisu Bazy Dobrych Praktyk.
"Masz uwagi do treści? Uważasz, że zawiera błąd? Napisz na bnd@ibe.edu.pl