Wiązka zadań
Jednakowo wyglądające długopisy
Zadanie
Pan Jerzy ma 9 jednakowo wyglądających długopisów, z których część pisze na czarno, a reszta na niebiesko. Pan Jerzy obliczył, że prawdopodobieństwo wylosowania długopisu, który będzie pisał na czarno jest równe `(2)/(3)` . Pan Jerzy wziął jeden długopis i okazało się, że pisze on na czarno. Jakie jest prawdopodobieństwo, że długopis wylosowany spośród pozostałych długopisów będzie pisał na niebiesko?
A. `(1)/(4)`
B. `(1)/(3)`
C. `(5)/(9)`
D. `(3)/(8)`
Poprawna odpowiedź
D
Wymaganie ogólne
4. Użycie i tworzenie strategii. Uczeń stosuje strategię jasno wynikającą z treści zadania, tworzy strategię rozwiązania problemu.
Wymaganie szczegółowe
9.5 Statystyka opisowa i wprowadzenie do rachunku prawdopodobieństwa. Uczeń analizuje proste doświadczenia losowe (np. rzut kostką, rzut monetą, wyciąganie losu) i określa prawdopodobieństwa najprostszych zdarzeń w tych doświadczeniach (prawdopodobieństwo wypadnięcia orła w rzucie monetą, dwójki lub szóstki w rzucie kostką, itp.).
Komentarz
W tym zadaniu podstawową trudnością jest zrozumienie dość złożonej sytuacji opisanej w zadaniu. Nietypowe jest to, że trzeba skorzystać z prawdopodobieństwa pewnego zdarzenia, by obliczyć liczby długopisów każdego z dwóch rodzajów.
Utwór jest chroniony prawem autorskim. Zasady i warunki korzystania z niego określa Regulamin Serwisu Bazy Dobrych Praktyk.
"Masz uwagi do treści? Uważasz, że zawiera błąd? Napisz na bnd@ibe.edu.pl