Wiązka zadań
Uszkodzenie płata potylicznego
Zadanie przeznaczone jest do szkoły ponadgimnazjalnej na poziom rozszerzony.
Zadanie
U pacjenta wykonano zdjęcie z zastosowaniem obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (z ang. MRI – magnetic resonance imaging). Na schemacie poniżej przedstawiono zdjęcie MRI u tego chorego, jak również płaszczyznę przekroju przez mózg, którą zdjęcie objęło.
Źródła:http://radiopaedia.org/articles/posterior-reversible-encephalopathy-syndrome-1; http://gt.itworld24.pl/incepcja-sztuczne-wspomnienia-wszczepione-u-myszy/mozg/
Jakiego typu zaburzeń można się spodziewać u tego pacjenta?`square` A. upośledzenia ruchów mięśni zależnych od woli.
`square` B. zaburzenia odczuwania temperatury.
`square` C. zaburzenia czucia skóry.
`square` D. zaburzenia widzenia.
`square` E. zaburzenia słuchu.
Poprawna odpowiedź
D
Wymaganie ogólne
102.1 Pogłębienie wiadomości dotyczących budowy i funkcjonowania organizmu ludzkiego. Uczeń objaśnia funkcjonowanie organizmu ludzkiego na różnych poziomach złożoności.
104 Poszukiwanie, wykorzystanie i tworzenie informacji. Uczeń odczytuje, selekcjonuje, porównuje i przetwarza informacje pozyskane z różnorodnych źródeł, w tym za pomocą technologii informacyjno-komunikacyjnych.
Wymaganie szczegółowe
105.9.7 (Rozszerzenie) Budowa i funkcjonowanie organizmu człowieka. Układ nerwowy. Uczeń przedstawia lokalizację i rolę ośrodków korowych.
Komentarz
Zadanie sprawdza, czy uczeń wie, iż płaty potyliczne mózgu związane są z procesem widzenia.
Zadaniem ucznia jest przeanalizowanie załączonych ilustracji, w szczególności zaś obrazu MRI, przedstawiającego uszkodzenie mózgu. Uczeń musi określić, że obszary uszkodzone znajdują się w płatach potylicznych, a następnie wybrać z listy zaburzeń te, które mogą być związane z tym fragmentem mózgu. Innymi słowy, zadanie sprowadza się do określenia, za które procesy mózgowe odpowiada płat potyliczny. Jedynym spośród sugerowanych procesów, którego ośrodek jest zlokalizowany w płacie potylicznym, jest widzenie. Czucie skóry i odczuwanie temperatury związane są z płatem ciemieniowym, słuch z płatem skroniowym, a kontrola mięśni zależnych od woli z płatami ciemieniowym i czołowym. Poprawną odpowiedzią jest zatem D.
Zadanie jest raczej proste i ma nieskomplikowaną strukturę, co sprawia, że może być z powodzeniem wykorzystane na sprawdzianie.
Utwór jest chroniony prawem autorskim. Zasady i warunki korzystania z niego określa Regulamin Serwisu Bazy Dobrych Praktyk.
"Masz uwagi do treści? Uważasz, że zawiera błąd? Napisz na bnd@ibe.edu.pl