Wiązka zadań
Po co badać krew?
Zadanie
Kontrolne badanie krwi należy wykonywać przynajmniej raz w roku, ponieważ
`square` A. takie są zasady przyjęte w Unii Europejskiej.
`square` B. skład krwi zmienia się w zależności od wieku.
`square` C. normy są aktualizowane i zmieniają się średnio raz w roku.
`square` D. dzięki temu można wcześnie wykryć chorobę i skutecznie ją leczyć.
Poprawna odpowiedź
D
Wymaganie ogólne
5.1 Znajomość uwarunkowań zdrowia człowieka. Uczeń analizuje związek pomiędzy własnym postępowaniem a zachowaniem zdrowia (prawidłowa dieta, aktywność ruchowa, badania profilaktyczne).
Wymaganie szczegółowe
7.6. Stan zdrowia i choroby. Uczeń uzasadnia konieczność okresowego wykonywania podstawowych badań kontrolnych (np. badania stomatologiczne, podstawowe badania krwi i moczu, pomiar pulsu i ciśnienia krwi).
Komentarz
Zadanie sprawdza, czy uczeń wie, że badania profilaktyczne są istotne dla wczesnego wykrywania niektórych chorób. Zadanie w badaniu próbnym przeprowadzonym wśród uczniów klas III gimnazjum okazało się dość łatwe, ponieważ aż 76% badanych udzieliło odpowiedzi poprawnej.
Po 6% badanych wybrało dystraktory A i C. Oba dystraktory odnoszą się do motywacji formalno-prawnej. Rzecz jasna tego typu regulacji nie ma i najprawdopodobniej nie będzie, ale nawet gdyby w przyszłości miało się okazać, że jest inaczej, to i tak byłaby to powód wtórny, podczas gdy powodem pierwotnym jest troska o ludzkie zdrowie.
Niewielu więcej uczniów (10%) wybrało odpowiedź B. Zapewne niektórym z nich wydało się prawdopodobne, że skład krwi z wiekiem ulega zmianie. Być może sugerowali się oni faktem, że normy morfologii krwi są nieco różne dla dzieci i osób dorosłych. Jednak, jak wspomniano wcześniej, najważniejszą przyczyną corocznych badań nie jest sprawdzenie, czy wyniki mieszczą się nadal w „widełkach” dla danej grupy wiekowej, lecz możliwość wczesnego zdiagnozowania chorób (odpowiedź D).
Zadanie jest typowym zadaniem sprawdzianowym o umiarkowanym stopniu trudności.
Utwór jest chroniony prawem autorskim. Zasady i warunki korzystania z niego określa Regulamin Serwisu Bazy Dobrych Praktyk.
"Masz uwagi do treści? Uważasz, że zawiera błąd? Napisz na bnd@ibe.edu.pl